Piłka nożna to z dużym prawdopodobieństwem najpopularniejszy sport świata. Jest to połączeniem prostych reguł rozgrywki oraz widowiskowości, której często inne sporty nie są nam w stanie zaoferować. Jest to także jeden z ulubionych sportów osób, które obstawiają zakłady bukmacherskie. Tak jak w przypadku innych sportów, tak i tutaj przed obstawianiem musimy odpowiednio podejść do zakładu. To zaś oznacza przeanalizowanie wszystkich możliwych informacji na dany temat. W tym krótkim artykule spróbujemy zaprezentować wam kilka podstawowych zasad, którymi możecie się kierować podczas analizy spotkań piłki nożnej. 

analiza meczów piłkarskich
Jak analizować mecze piłki nożnej w zakładach sportowych?

Analiza statystyk obu drużyn 

Siła obu zespołów to jeden z oczywistych aspektów spotkania piłkarskiego. Wszyscy dobrze wiedzą, że Manchester City to drużyna lepsza Burnley, a Bayern Monachium znajduje się o kilka klas wyżej od Stuttgartu. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że jest tak za sprawą różnicy w budżetach tych klubów, a co za tym idzie, w ich kadrach. W takich spotkaniach bardzo łatwo jest określić zespół, który jest tym silniejszym, ale co zrobić, gdy mierzą się ze sobą zespoły o podobnej pozycji lub gdy obstawiamy nieznane nam ligi?

W takich przypadkach powinniśmy odszukać wszystkie najważniejsze informacje. Aktualną tabelę, historię ostatnich spotkań oraz statystyki zespołów. To da nam bardzo ogólnie pojęcie w danym temacie, ale jest to jakiś start. Warto jednak zwracać uwagę również na inne aspekty meczu.

Zawsze warto sprawdzić, na jakim stadionie rozgrywane jest dane spotkanie. Zdarza się często, że drużyny, które grają u siebie, osiągają w danym spotkaniu lepszy wynik. Wpływ na to może mieć wiele różnych czynników, zaczynając od murawy, którą gracze mogą lepiej znać, a kończąc na publiczności, która nazywana jest często dwunastym zawodnikiem. Takie rzeczy bardzo często będą sprawiać, że drużyna jest niepokonana na swoim obiekcie, ale na każdym wyjeździe pokazuje się znacznie gorzej. Warto jednak pamiętać, że zdarzają się również sytuacje odwrotne. Są drużyny, które na wyjazdach prezentują się znacznie lepiej niż u Siebie. Warto zwrócić na to uwagę.

bukmacher betclic polska
Legalny bukmacher Betclic Polska – Kod promocyjny na bonus

Innym aspektem, na który warto skierować swoją uwagę przed obstawianiem meczów, jest historia spotkań pomiędzy konkretnymi drużynami. Często zdarza się, że niektóre zespoły znacznie lepiej grają przeciwko konkretnemu rywalowi, który im „leży” niż przeciwko innej drużynie, która prezentuje podobny poziom sportowy. Widząc więc, że jedna z drużyn na 10 spotkań ze swoim przeciwnikiem wygrała 8 na 10 razy, możemy uznać, że podobny rezultat może być i tym razem. Należy jednak tę statystykę traktować jednak tylko jako dodatek, ponieważ nie określa ona aktualnej dyspozycji obu zespołów, a jedynie mówi nam o przeszłości.

Kadra meczowa

Możliwe, że jest to jeden z najważniejszych elementów naszej analizy. Kontuzje, choroby, pauzowanie za kartki. Wszystkie te wykluczenia będą wpływać na jakość zespołu i zawsze należy o tym pamiętać. Jeśli w danym spotkaniu trener nie będzie mógł skorzystać z głównego napastnika oraz 2 pomocników lub obrońców nie ma możliwości, że nie wpłynie to na sposób, w jaki prezentuje się drużyna.

Informacje na ten temat znajdziemy na oficjalnych stronach klubów. Czasami barierą może być język, w jakim strona jest prowadzona, ale obecnie mając dostęp do internetowych translatorów, powinniśmy być w stanie wyłapać z tekstu najważniejsze informacje.

Warto również zastanowić się, czy dane osłabienie ma wpływ na drużynę. Jeśli jakiś piłkarz pauzuje od kilku miesięcy z powodu kontuzji, nie będzie on miał wpływu na to, jak prezentuje się obecnie cały zespół. Gdy jednak okazuje się, że brakuje kilku piłkarzy podstawowej jedenastki, na pewno będzie to mieć wpływ na jakoś gry zespołu. Warto też pamiętać, że często brak jednego, nawet kluczowego zawodnika, w obecnych czasach nie musi mieć tak olbrzymiego wpływu na drużynę ze względu na bardzo rozbudowane ławki rezerwowych, którzy często są w stanie zagwarantować drużynie podobne umiejętności.

Morale zawodników przed meczem

To również istotny czynnik, który mimo to czasami jest przez niektórych ignorowany. Jeśli traktujesz obstawianie meczów poważnie to czytaj ten poradnik dalej. Gdy jedna z drużyn walczy o utrzymanie w danej lidze i ważny jest dla niej każdy punkt, a druga ma już zagwarantowane utrzymanie i zna swoją sytuację, oczywiste jest, że pierwszy zespół będzie gryzł trawę i da z siebie wszystko by osiągnąć jak najkorzystniejszy rezultat, a drugi zespół podejdzie do spotkania z większym spokojem i rezerwą, ponieważ nie mają już o co walczyć.

Niekiedy jest to również taktyka trenerów. W spotkaniach, które są dla nich mniejszej wagi, będą oni wystawiać graczy rezerwowych, by przetestować ich w warunkach meczowych, a jednocześnie pozwolą odpocząć podstawowym graczom. Często jest tak również w przypadku pucharów krajowych, które dla niektórych trenerów są polem treningowym przed ważniejszą dla nich ligą.

Należy jednak pamiętać, że zdarzają się wyjątki. Przykładem mogą być spotkania derbowe, które niezależnie od pozycji obu drużyn zawsze będą rozgrywane z największą zaciekłością, by pokazać rywalowi kto „rządzi na danym terenie”.

Warto również unikać spotkań, w których obie drużyny nie mają o co walczyć. Takie spotkania często są nieprzewidywalne i wytypowanie poprawnego wyniku może być bardzo trudne.

Na morale wpływ będą również miały czynniki poza boiskowe, które mogą mieć równie duży wpływ na aktualne podejście zespołu. Jeśli zawodnicy nie otrzymują swoich pensji lub otrzymują kary finansowe, można spodziewać się, że ich morale będzie niższe i nie będą oni grać na maksymalnym poziomie. Równie duży wpływ, pozytywny lub negatywny, może mieć zmiana trenera, ponieważ, jeśli drużyna była po stronie trenera, zawodnicy mogą chcieć wyrazić swoje niezadowolenie lub będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony przed nowym szkoleniowcem.

Warto jednak pamiętać o jednym. Nigdy nie ma czegoś takiego jak pewny mecz. Zawsze, niezależnie od ligi i poziomu zespołów mogą zdarzyć się niespodzianki. Może zdarzyć się, że nawet idealnie przeprowadzona analiza, na którą poświęciliśmy dużo czasu, nie da nam wygranej. Nie należy się tym jednak zrażać. Przegrywanie spotkań daje nam rzecz równie ważną jak pieniądze — doświadczenie.

Poprzedni artykułEtoto opinie graczy, oferta zakładów, bonusy za darmo
Następny artykułOferta Polskiego legalnego kasyna Total Casino
Legalni bukmacherzy w Polsce chętnie udzielają darmowych promocji i bonusów bukmacherskich. Najlepsi bukmacherzy w Polsce oferują darmowe zakłady bukmacherskie na obstawianie meczów, freebety i bonusy bez depozytów.